środa, 20 listopada 2013

Planowane nowości i usprawnienia aparatów w smartfonach

Producenci chyba ostatnio doszli do wniosku ze dalsze zwiększanie liczby pikseli już nie ma sensu. Przynajmniej jeśli chodzi o obecne wielkości matryc używanych w smartfonach. Więc ostatnio słyszy się o usprawnieniach programowych i to całkiem oryginalnych i ciekawych.

Obsługa RAW

Nokia po wypuszczeniu Lumii 1020 zapowiedziała ze w przyszłości planuje wprowadzenie obsługi plików surowych czyli popularnych RAW. W przypadku Nokii pliki te noszą nazwę DNG.

Jeśli ktoś kiedyś pracował z plikami surowymi wie, jakie możliwości niesie obsługa takich plików. Co prawda, w przypadku małych obiektywów używanych w smartfonach taki surowy plik może posiadać spore niedoskonałości związane ze słabą jakością obiektywu, takie jak dystorsja, aberracja chromatyczna, koma, astygmatyzm i winietowanie. Wszystkie te wady są zwykle usuwane w procesie obróbki pliku przez procesor i oprogramowanie aparatu i dostajemy wtedy zwykle wolny od wad plik jpg. Ale plik taki często jest w tak mocny sposób obrabiany ze tracimy część informacji które chcielibyśmy mieć. I własnie tutaj pojawia sie RAW ze swoimi olbrzymimi możliwościami.
Dla niewtajemniczonych powiem, ze posiadając plik RAW możemy korygować balans bieli, wyciągać światła, cienie, i oczywiście korygować wszystkie te niedoskonałości związane z wadami obiektywu

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że takie rozwiązania w smartfonie nie są dla każdego. Po pierwsze smartfon większości służy do szybkich zdjęć i nikt specjalnie nie będzie zajmował się zabawą w operacje na RAWach. To raczej funkcja dla entuzjastów fotografii, a reszta, czyli większość i tak zostanie przy JPG zapisywanych przez aparat.

Ale osobiście taka funkcja mnie cieszy, a szczególnie jako użytkownika telefonów z Androidem, cieszy mnie informacja ze Google tez pracuje nad zaimplementowaniem obsługi RAW w telefonie. To miły dodatek i stwarza dodatkowe i w zasadzie nieograniczone możliwości korekcji tego co rejestruje kamera. 

Refocus


Kolejna ciekawostką, mającą się pojawić w najnowszej wersji systemu Windows Phone "Amber" jest funkcja Nokia Refocus. Funkcja ta będzie umożliwiała zmianę ostrości po wykonaniu zdjęcia.
Podobna funkcje znamy już z aparatów Lytro.

W Lytro aparat rejestrował pole świetlne i umożliwiał zmianę ogniskowej po zrobieniu zdjęcia. W Nokii rozwiązane to zostało w trochę inny sposób. Aparat rejestruje serie zdjęć z nieco przesuniętym punktem ostrości po czym wszystkie zdjęcia są składane w jedno. W oprogramowaniu możemy potem wybrać sobie na jakim obiekcie zdjęcie ma być ostre, albo, co nie jest możliwe w aparacie Lytro, wybrać aby zdjęcie było ostre od początku do końca.
Poniższe zdjęcie prezentuje działanie tej funkcji - klikniecie w zdjęcie zmienia ostrość, a po kliknięciu na kwadraciki z prawym dolnym rogu zdjęcie zmienia się w ostre od planu bliskiego aż po daleki.




Rozwiązanie jest naprawdę ciekawe i co ciekawe działa świetnie. Mam nadzieje ze Google tez zdecyduje się na wprowadzenie podobnego rozwiązania.

1 komentarz:

  1. Ja dzisiaj trafiłam na muzyczny sklep i zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty. Widziałam, że mają szeroki wybór gitar i innych instrumentów. Ceny są moim zdaniem konkurencyjne.

    OdpowiedzUsuń