niedziela, 9 marca 2025

SnowRunner mapa ICE ROAD HAULIN THE REGION

Ice Road Haulin' The Region, czyli zimowy raj dla prawdziwych twardzieli! Na dwóch mapach czekają na Ciebie aż 11 wież obserwacyjnych i 4 pojazdy, w tym dwa Chevrolet CK 1500Tuz 166Tayga 6336 i Western Star 6900 Twinster. W sumie 36 misji, które mogą przynieść Ci aż 749 500 dolarów - wystarczy na nową lodówkę i ciepły szalik!

Pierwsza mapa to prawdziwy miks: stacja benzynowa, garaż, magazyny i... śnieg, śnieg i jeszcze raz śnieg! Asfaltowe drogi, leśne ścieżki z głębokim śniegiem, a nawet zamarznięte jezioro z drogami wyznaczonymi na lodzie. Druga mapa to już tylko jezioro, ale za to z wyspami i widokami na brzeg. Oczywiście, lód może pękać, ale nie martw się, Twoje ciężarówki to prawdziwe czołgi!

Zadania są średnio liczne, ale za to potężne! Nie ma co prawda craftingu, ale ilości towaru do przewiezienia mogą przyprawić o zawrót głowy. Większość transportu odbywa się między mapami, a gabaryty ładunku wykluczają ciężarówki z tradycyjnymi burtami. Po co jeździć tam i z powrotem dziesiątki razy? 95% transportów wykonuje się za pomocą zestawów z 5-slotowymi naczepami, a nawet większymi!

Przygotowuj się na misje z odzyskiwaniem pojazdów i transportu rozłożonego Caterpillar 770G na niskopodwoziowej przyczepie. To jak North Carolina, ale w wersji "zimowej". Głęboki śnieg zamienia to zadanie w prawdziwy tractor pulling. Małe kółka przyczepy praktycznie suną po śniegu, tworząc opór, który potrafi pokonać nawet największe ciężarówki. To jak walka giganta z karłem.




Ratowanie pojazdów? No cóż, to prawdziwy dramat! Silniki rozbite, opony jak sito, a zbiorniki paliwa bardziej puste niż kieszeń po wypłacie. Wciągnięcie ich na przyczepę? Niemożliwe! Albo się blokują, albo są za duże, jak ten WS Twinster - prawdziwy kolos! Ciągnięcie przez lód i śnieg? Katorga! Tylko prawdziwe bestie, jak KOLOB, dają radę.

A ta brama między mapami? Jedna, na zamarzniętym jeziorze, nudna jak flaki z olejem. Biała, równa pustka, bez żadnych ozdób. Zadania? Ciągle ta sama droga, przejeżdżanie przez bramę, w kółko, w kółko. Logika? Zero! Można je wykonywać w dowolnej kolejności, jak losowe karty z talii.

Plansza technicznie udana, ale nudna jak przemowa Morawieckiego. Powtarzalna jak piosenka puszczana w kółko. To jak jazda po autostradzie - prosto, prosto, prosto. Gdzie jest adrenalina? Gdzie jest wyzwanie? Gdzie jest... ciekawość?!


Jedyny pojazd jaki dał się wciągnąć na platformę. Co prawda tylko tyłem, ale przynajmniej można było, bo nie był zepsuty.




niedziela, 2 marca 2025

SnowRunner Mapa Petroleum


Ta mapa to prawdziwa perełka! Gdzieś w Azji, otoczona cyrylicą, która wygląda jak szyfr do tajnej misji, czeka na odkrycie. Letnia sceneria, urozmaicony teren, misje jak grzyby po deszczu - to wszystko sprawia, że ta mapa to prawdziwy raj dla miłośników jazdy w terenie. A most? No cóż, betonowa osłona rurociągu - kto by pomyślał! Deweloperzy z SABER mogliby się uczyć od twórców tej mapy - zadania są tak spójne i logiczne, że aż się chce grać. Na początku łatwe, ale za grosze - dlatego też, twórcy zostawili na planszy konkretne wozy i do tego w pełni upgradowane: Tayga 6336, Voron AE4380, Azow 73210 - prawdziwe perełki! W sumie 8 maszyn do wyboru, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj tylko, żeby się dobrze zabezpieczyć - ta mapa jest naprawdę gorąca!


Twórcy tej mapy to prawdziwi mistrzowie chaosu! Zniszczone mosty, dziury w ziemi, powalone słupy - wygląda jakby ktoś tu urządził prawdziwy armagedon. Ale nie martwcie się, nie zostawili nas samych sobie! Wszystko trzeba naprawić, nawet ten gigantyczny most, który można by spokojnie objechać. No cóż, widać, że lubią trzymać nas w ruchu. Na początku misje to takie drobne prace remontowe - napraw tu, pozamiataj tam, ale za grosze! Ale później... O! To już inna bajka! Cztery kontenery ze złotem do przewiezienia i wyładowania na łódź przy betonowym moście? Proste, szybkie, a zarobek? Sto tysięcy! Tak, dobrze słyszeliście! Sto tysięcy! Potem już tylko coraz bardziej rozbudowane misje, crafting, budowanie... Widać, że twórcy lubią trzymać nas w ciągłym napięciu, a my, jak widać, uwielbiamy ten chaos!

No to mamy przejażdżkę życia! Wielkogabarytowe przesyłki? Wszystkie możliwe przyczepy, które tylko można sobie wyobrazić? To dopiero wyzwanie! Trzeba się mocno trzymać kierownicy, żeby nie skończyć zakopanym w leśnej drodze. Asfalt? Terenowe drogi? Błoto? Mokradła? Kamienie? A do tego dziury i przechylone drogi? To wszystko sprawia, że każda przejażdżka to prawdziwa adrenalina! Trzeba uważać, żeby nie wybrać zbyt delikatnej ciężarówki, bo może skończyć się na złomowisku. Ale kto by się przejmował, skoro takie wyzwania to prawdziwa frajda!

No dobra, przygotuj się na prawdziwą jazdę bez stresu! 36 misji, które dają ci szansę na zarobienie aż 375 500 gotówki! Nie musisz się martwić o przewożenie ogromnych ilości towaru, bo do większości misji wystarczą ci ciężarówki z dwoma miejscami na pace. I co najważniejsze - nie musisz jeździć tą samą nudną trasą w kółko! Po naprawieniu kilku dziur w drodze masz do dyspozycji mnóstwo alternatywnych tras. Twórca tej mapy naprawdę się postarał, żebyś nie musiał się nudzić. To jak, gotowy na przygodę? 😉










niedziela, 12 stycznia 2025

Gra Snowrunner i wpływ procesora i karty graficznej na tą grę.

Snowrunner jest grą nieco niszową, w zasadzie nie pojawia się w materiałach testerów sprzętu. Choć jest dopieszczona wizualnie i potrafi cieszyć oko oprawą audiowizualną, to jednak jej specyfika, czyli jesteśmy tylko my i nigdy nie spotykamy żadnych innych postaci, powoduje ze krąg zainteresowanych jest ograniczony. Mimo swojej "niszowości" chwalona jest za jedną z najlepszych fizyk jazdy. 

 I można powiedzieć, że w tym miejscu zaczyna się moje rozważanie. Mianowicie gram w ta grę od dawna i dotychczas grałem na sprzęcie opartym na procesorze AMD Ryzen 5 5600X, 6 rdzeniowcu który jeszcze jest w stanie wiele gier uciągnąć. Karta graficzna to była Nvidia Geforce RTX4060. Współczesna karta ale niezbyt mocna. Niemniej ta konfiguracja w ustawieniach ultra, ale z Antyaliasingiem ustawionym na TAA (Temporal Antyaliasing) oferowała miedzy 61-80 FPS. Po załączeniu antyaliasingu na MSAA x8 (maksymalne ustawienie) wydajność spadała do 39-49 klatek, a 99. percentyl (minimalny frame time przez 99% czasu rozgrywki) pokazywał wartość 17 FPS, wiec już praktycznie nie grywalną. Niestety jeszcze wtedy nie dokumentowałem tego screenami. Postanowiłem zatem zakupić nową , mocniejszą kartę graficzną. Wybrałem AMD Radeon RX7900 XT, ze względu na dużą ilość VRAM. Po założeniu karty okazało się ze przyrost klatek jest żenująco niski. Co prawda gra już była grywalna we wszystkich ustawieniach ustawionych na maksa, ale nadal wyglądało to bardzo słabo. FPS pokazywały wartość w okolicach 80 klatek (czyli tak jak na poprzedniej karcie ustawionej na Antyaliasing TAA) ale 99percentyl pokazywał już dużo niższe wartości w okolicach 26 FPS, a nawet niżej.
Zastanawiające było natomiast to, że pomimo tak niskiego klatkażu, karta była obciążana w 60%. To dało mi do myślenia, że coś ją musi ograniczać. Tym czymś oczywiście był procesor. Tylko jak patrzyłem na obciążenie procesora to ledwo dobijał do 50%. To z początku mnie zmyliło, choć jak się później okazało, to gra wykorzystywała tylko połowę rdzeni, a druga połowa stała odłogiem. Dlatego ta wartość nigdy nie przebiła 50 %

Wiec postanowiłem zakupić mocniejszy procesor, aby moc wykorzystać pełen potencjał karty graficznej. Wybór padł na AMD Ryzen 9 5950X (najmocniejszy procesor dostępny na podstawkę AM4). Nie brałem nic z 3D V-Cachem ponieważ w  większości czasu komputer wykorzystuje w aplikacjach takich jak Photoshop itp, a tam 3D V-Cache nie daje niczego na plus.
Po zainstalowaniu nowego procesora sytuacja zmieniła się diametralnie. Nagle wyniki w grze poszły znacząco w górę.

Wykorzystanie GPU oscylowało w okolicach 90%, czas generowania klatki skrócił się o połowę itd. 

Jak widać po moim przykładzie gra ta, bardzo mocno opiera się na procesorze i to pomimo gry w 1440p, gdzie większość gier już stawia głównie na moc obliczeniową GPU

Snowrunner to zdecydowanie gra w której balans miedzy procesorem a kartą graficzną musi być zachowany. Nie wystarczy zakupić sobie mocnej karty graficznej, bo słaby procesor będzie dla niej ograniczeniem