Tak jak sam Microsoft stara się by jego aplikacje były dopracowane i faktycznie są, to aplikacje firm trzecich w większości przypadków to tylko imitacja porządnych aplikacji.
Przedstawię poniżej różnice najczęściej używanych przede mnie aplikacji na obu platformach.
- Yanosik
Aplikacja ta lubiana przez wielu kierowców, może nie jest najlepsza nawigacją, ale znakomicie sprawdza się jako aplikacja do ostrzegania o utrudnieniach na drodze, kontrolach policji, czy fotoradarach stacjonarnych. Opiera się na zgłoszeniach użytkowników, przez to jest bardzo dokładna i aktualna.
Ekran startowy Yanosika w Android |
Ekran startowy Yanosika w Windows Mobile |
Tak jak ekrany startowe specjalnie nie wpływają na jakość obsługi aplikacji to dają pogląd jeśli chodzi o ilość przekazywanej informacji. Na ekranie startowym w Windows Mobile nie ma górnej belki do wyszukiwania trasy. Do tego w Android jest opcja zeskanowania QRcode w dowodzie rejestracyjnym samochodu i automatycznego wpisania parametrów pojazdu do Yanosika. W Windows Mobile nie ma takiej opcji.
Ok, przejdźmy do właściwego interfejsu programu.
Tu na szczęście różnic dużych nie ma i obsługa w zasadzie wygląda tak samo.
Za to różnice ogromne pojawiają się jak zechcemy umieścić program Yanosik w tle.
W Androidzie pojawia się nam pływająca ikona, która sygnalizuje nam przeszkody na drodze, które możemy potwierdzać lub odrzucać, a także zgłaszać nowe zagrożenia.
W Windows Mobile program przechodzi do pracy w tle i tyle go widzieliśmy. Co prawda komunikatami głosowymi sygnalizuje nam o wszelkich zagrożeniach, ale nie mamy możliwości potwierdzić tych zagrożeń (czyli de facto podziękować komuś za to zgłoszenie) ani tez zgłosić samodzielnie nowych zagrożeń. Czyli jej działanie jest bardzo ułomne.
Działanie Yanosika w tle na Androidzie |
Działanie Yanosika w tle w Windows Mobile |
2. Wheater Pro
Wheater Pro to płatna aplikacja pogodowa od naszego zachodniego sąsiada. Posiada bardzo szczegółowe prognozy wraz z komentarzami meteorologów jak również z wieloma interaktywnymi mapami, wykresami, a nawet możliwością robienia zdjęć z nałożonymi informacjami pogodowymi.
Tyle tylko, ze te wszystkie bajery dostępne są dla Androida. Dla Windows Mobile, pomimo ze płacimy za nią tyle samo mamy tylko bardzo podstawowe możliwości.
Ekran główny aplikacji w Android |
Ekran główny aplikacji w Windows Mobile |
Menu dodatkowe w Android |
Menu dodatkowe w Windows Mobile |
Zdjęcie wykonane aplikacja wheater pro z nałożonymi informacjami pogodowymi |
3. Mega
Mega to jedno z popularnych ostatnio miejsc do przechowywania danych. Jest to usługa od znanego Twórcy mega upload Kima Dotcom. Cecha charakterystyczną usługi jest 50 GB darmowego miejsca, Serwery znajdują się na Nowej Zelandii a wszystkie pliki przesyłane przez użytkowników są domyślnie szyfrowane algorytmem AES, Klucz do odszyfrowania nie jest znany właścicielom Mega a tym bardziej nikomu kto by chciał uzyskać dostęp do zapisanych danych przechowywanych na serwerach. Dodatkowo sam dostęp do aplikacji można zabezpieczyć hasłem lub PINem
Rożnicę w wyglądzie aplikacji na obu platformach są kosmetyczne i wynikają ze stylu interfejsu systemu niż z samych zmian w aplikacjach.
Wygląd interfejsu w Android |
Wygląd interfejsu w Windows Mobile |
Niestety jest jedna bardzo istotna różnica. W Windows Mobile nie można z poziomu Galerii zdjęć przesłać zdjęcia do usługi Mega. Aby zapisać zdjęcie do Mega trzeba wejść w aplikacje i stamtąd importować zdjęcie z pamięci urządzenia.
Druga istotna różnica jest odczyt filmów zapisanych na serwerze. W Androidzie można odczytać film "w locie", natomiast w Windows Mobile trzeba go uprzednio zapisać na dysku urządzenia. O ile importowanie zdjęć nie jest specjalnie irytujące i można się do tego przyzwyczaić, to zapisywanie filmów na dysk urządzenia aby go obejrzeć uważam za wyjątkowo upierdliwe i skutecznie zniechęcające taka zabawę.
Z galerii w Androidzie możemy swobodnie dodać pliki do usługi Mega |
W galerii w Windows Mobile nie ma możliwości dodania czegokolwiek do usługi Mega |
4. Facebook
Z Facebookiem sytuacja jest trochę skomplikowana. Ponieważ na Windows Mobile aplikacje Facebooka robi Microsoft. W momencie prezentowania nowych flagowych Lumii czyli Lumia 950 oraz 950 XL (listopad 2015) Microsoft chwalił się ze niedługo powstaną natywne aplikacje dla jego systemu od Facebooka, ale do dziś nic takiego się nie pojawiło. Jest wersja Facebook beta, ale nadal tworzona przez Microsoft.
Z wyglądu aplikacje wyglądają podobnie, ale diabeł tkwi w szczegółach
Aplikacja Facebook w Android |
Aplikacja Facebook w Windows Mobile |
Problemem jest to, ze po wybraniu interesującego nas newsa w Androidzie artykuł nadal jest otwierany w aplikacji Facebook, natomiast w przypadku Windows Mobile, treści otwierane są zawsze w przeglądarce Edge.
Poza tym są duże trudności z odświeżaniem treści, przenoszeniem do właściwych artykułów z paska powiadomień i wiele innych irytujących szczegółów.
5. Messenger
Komunikator od Facebooka w Windows Mobile pozbawiony jest wielu znanych z Androida funkcji.
Najważniejszymi z nich są rozmowy głosowe i video rozmowy. Tego w Windows Mobile po prostu nie ma. Możemy pisać wiadomości tekstowe, robić zdjęcia z aplikacji czy dołączać zdjęcia z galerii, ale to w porównaniu z możliwościami Messengera z Androida to słabo.
Lista kontaktów w Messenger w Android Widać przy każdym kontakcie ikonę słuchawki i kamery |
Lista kontaktów w Messenger w Windows Oprócz tekstowych wiadomości nie mamy innych opcji |
Te 5 aplikacji przedstawionych przez mnie pokazuje ze tzw. firmy trzecie platformę Microsoftu traktują po macoszemu. Albo nie robią aplikacji w ogóle jak np Tumblr, InstaWheater czy Facebook, albo robią to po łebkach.
Oczywiście nie twierdze ze Windows Mobile to porażka, bo tak nie jest. Aplikacje robione przez Microsoft są naprawdę dopracowane i spójne. Pokrywają one w zasadzie w 100% potrzeby zwykłego użytkownika telefonu typu smartphone. Mamy aplikacje do dzwonienia, do SMS, do videorozmów (Skype) Translatora, kalkulator (bardzo dobry), kalendarz, aplikacje do poczty, mapy, aparat foto (tez bardzo dobry) usługi chmurowe (Onedrive), Notatnik (One note), agregatory newsów, aplikacje pogodowe, czy tez znany wszystkim pakiet Office który przewyższa możliwościami Dokumenty od Google.
Większości ten zestaw aplikacji Microsoftu w zupełności wystarczy, ale są wśród użytkowników telefonów bardziej zaawansowani użytkownicy którzy oprócz tych podstawowych aplikacji potrzebują coś więcej. A tego już im Windows Mobile dać nie może.
Telefon z Windows Mobile oferuje ponadto bardzo dobrą zgodność z systemem Windows 10 na komputerze. I to nie tylko wizualna ,ale również wymiany danych i łatwości dostępu do nich.
Przez 8 miesięcy starałem się dać temu systemowi szanse. Opuściwszy Androida pracowałem na Windows Mobile. Pod wieloma względami system mi bardzo odpowiadał. Był responsywny, kafelki udostępniały najważniejsze informacje bez potrzeby otwierania aplikacji. Kalendarz, kalkulator czy program pocztowy był dla mnie wzorem stylu i łatwości obsługi. Ale niestety jestem nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem i wykorzystuje smartphone nie tylko do tych oczywistych celów. A te nieoczywiste funkcje Windows Mobile nie potrafił mi dać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz