OS Monitor jest monitorem systemowym, który udostępnia informacje o całym systemie. Natomiast Oszczędzacz baterii udostępnia informacje o baterii i umożliwia zmianę ustawień aby zapewnić dłuższe jej działanie.
1. OS Monitor
OS Monitor jest aplikacja która pokazuje nam rożne dane dotyczące wykorzystania hardware smartfona - począwszy od procesora, przez pamieć, moduł sieciowy a skończywszy na baterii
Wszystko to jest podane w postaci czytelnych wykresów i uzupełnione danymi liczbowymi. U góry widzimy informacje o wykorzystaniu procesora, z rozbiciem na poszczególne rdzenie.
Poniżej mamy wykorzystanie RAM oraz I/O czyli szybkość zapisu Input / Output. Czyli zapis do RAM i z RAM
Poniżej mamy informacje o poszczególnych aplikacjach. Wykorzystanie procesora, RAM oraz sieci przez poszczególne aplikacje
W statystykach pamięci możemy zobaczyć jaka część naszej ogólnej przestrzeni dyskowej zajmują poszczególne pliki. Po kliknięciu w nazwy, wchodzimy głębiej i widzimy dokładniejsze statystyki. Możemy oczywiście z tego poziomu wykasować poszczególne pliki.
Statystyki baterii pokazują nam na wykresie szybkość ładowania i rozładowywania baterii
Bardzo ciekawie przedstawia się statystyka baterii jeśli chodzi o podanie cyklu ładowania i rozładowywania baterii. Widzimy informacje jak szybko ładujemy na godzinę, jak szybko przybywa nam 1 % baterii. Podobnie widzimy informacje dotyczącą rozładowywania.
Do aplikacji dołączony jest monitor, który działa w tle i zapisuje w czasie rzeczywistym wykorzystanie poszczególnych elementów systemu. Siec monitoruje w rozbiciu na Wi-Fi i na Mobile data, co ułatwia nam kontrole zużycia w przypadku korzystania z sieci komórkowej
2. Battery doctor (Oszczędzacz baterii)
Nazwa polska jest trochę niefortunna, ale cóż, to nie moje tłumaczenie.
Pomijając nazwę, to aplikacja jest bardzo ciekawa. Jest zaawansowanym narzędziem mającym na celu zadbanie o nasz baterie. Po uruchomieniu aplikacji ukazuje nam się okno w którym mamy kliknąć na przycisk aby wykonać analizę zużycia baterii przez poszczególne aplikacje.
Po wykonaniu analizy ukaże nam się informacja jakie aplikacje są najbardziej prądożerne. Mamy od razu podawane informacje ile czasu w żywotności baterii uzyskamy gdy wyłączymy poszczególne aplikacje.
Po kliknięciu na listwę z ikonami aplikacji ukaże nam się lista z aplikacjami które możemy zaznaczyć lub odznaczyć, które maja zostać wyłączone.
Po kliknięciu na ikonkę druga na dole głównego ekranu mamy informacje o ładowaniu.
Widoczne są 3 etapy ładowania. Pierwszy etap to ładowanie szybkie - do około 80% naładowania baterii, potem następuje wolniejszy tryb ładowania do pełnej baterii. Po naładowaniu do 100% aplikacja informuje nas sygnałem dźwiękowym i ładowanie przechodzi w etap powolnego ładowania, nazwany tutaj trybem rozciągania baterii, która trwa około 10 minut. Jest to swoisty etap formatowania baterii.
Kolejna ikona na dole ekranu umożliwia nam przejście w okno trybów pracy, gdzie możemy zdefiniować poszczególne tryby pracy, a w zakładce harmonogram możemy ustawić zachowania telefonu zależne od godziny i dnia.
Ostatnia ikona na dole, daje nam wgląd do poszczególnych aplikacji wykorzystujących baterie i umożliwia odczytanie informacji jak bardzo wykorzystują ta energie, a także umożliwiają wyłączenie bądź odinstalowanie aplikacji
Aplikacje te uważam za bardzo pomocne we właściwym ustawieniu telefonu i jego optymalizacji, a szczególnie battery doctor jest godny polecenia
ok
OdpowiedzUsuń