niedziela, 20 marca 2016

Przez 8 miesięcy dawałem szanse Windows Mobile - nie przekonał mnie.

I nie chce tu powiedzieć ze system jest zły. Bo jest dobry. Interfejs w postaci kafelków jest świetnym rozwiązaniem, prostym, czytelnym i dającym spore możliwości. Ale głównym problemem tej platformy są aplikacje i nie koniecznie ich brak, ale niedopracowanie, albo nawet skrajne uproszczenie względem tych znanych z Androida.
Tak jak sam Microsoft stara się by jego aplikacje były dopracowane i faktycznie są, to aplikacje firm trzecich w większości przypadków to tylko imitacja porządnych aplikacji.
Przedstawię poniżej różnice najczęściej używanych przede mnie aplikacji na obu platformach.  1. Yanosik
Aplikacja ta lubiana przez wielu kierowców, może nie jest najlepsza nawigacją, ale znakomicie sprawdza się jako aplikacja do ostrzegania o utrudnieniach na drodze, kontrolach policji, czy fotoradarach stacjonarnych. Opiera się na zgłoszeniach użytkowników, przez to jest bardzo dokładna i aktualna.

Ekran startowy Yanosika w Android
Ekran startowy Yanosika w Windows Mobile


Tak jak ekrany startowe specjalnie nie wpływają na jakość obsługi aplikacji to dają pogląd jeśli chodzi o ilość przekazywanej informacji. Na ekranie startowym w Windows Mobile nie ma górnej belki do wyszukiwania trasy. Do tego w Android jest opcja zeskanowania QRcode w dowodzie rejestracyjnym samochodu i automatycznego wpisania parametrów pojazdu do Yanosika. W Windows Mobile nie ma takiej opcji.

Ok, przejdźmy do właściwego interfejsu programu.
Tu na szczęście różnic dużych nie ma i obsługa w zasadzie wygląda tak samo.
Za to różnice ogromne pojawiają się jak zechcemy umieścić program Yanosik w tle.
W Androidzie pojawia się nam pływająca ikona, która sygnalizuje nam przeszkody na drodze, które możemy potwierdzać lub odrzucać, a także zgłaszać nowe zagrożenia.
W Windows Mobile program przechodzi do pracy w tle i tyle go widzieliśmy. Co prawda komunikatami głosowymi sygnalizuje nam o wszelkich zagrożeniach, ale nie mamy możliwości potwierdzić tych zagrożeń (czyli de facto podziękować komuś za to zgłoszenie) ani tez zgłosić samodzielnie nowych zagrożeń. Czyli jej działanie jest bardzo ułomne.

Działanie Yanosika w tle na Androidzie
Działanie Yanosika w tle w Windows Mobile

2. Wheater Pro

Wheater Pro to płatna aplikacja pogodowa od naszego zachodniego sąsiada. Posiada bardzo szczegółowe prognozy wraz z komentarzami meteorologów jak również z wieloma interaktywnymi mapami, wykresami, a nawet możliwością robienia zdjęć z nałożonymi informacjami pogodowymi. 
Tyle tylko, ze te wszystkie bajery dostępne są dla Androida. Dla Windows Mobile, pomimo ze płacimy za nią tyle samo mamy tylko bardzo podstawowe możliwości. 

Ekran główny aplikacji w Android
Ekran główny aplikacji w Windows Mobile
Menu dodatkowe w Android
Menu dodatkowe w Windows Mobile
Zdjęcie wykonane aplikacja wheater pro z nałożonymi informacjami pogodowymi
W Windows Mobile nie mamy żadnego dodatkowego menu. Widzimy tylko aktualne dane pogodowe i kolejne dni dla danej miejscowości. Z map mamy tylko Radary i Satelitę

3. Mega

Mega to jedno z popularnych ostatnio miejsc do przechowywania danych. Jest to usługa od znanego Twórcy mega upload Kima Dotcom. Cecha charakterystyczną usługi jest 50 GB darmowego miejsca, Serwery znajdują się na Nowej Zelandii a wszystkie pliki przesyłane przez użytkowników są domyślnie szyfrowane algorytmem AES, Klucz do odszyfrowania nie jest znany właścicielom Mega a tym bardziej nikomu kto by chciał uzyskać dostęp do zapisanych danych przechowywanych na serwerach. Dodatkowo sam dostęp do aplikacji można zabezpieczyć hasłem lub PINem

Rożnicę w wyglądzie aplikacji na obu platformach są kosmetyczne i wynikają ze stylu interfejsu systemu niż z samych zmian w aplikacjach.


Wygląd interfejsu w Android
Wygląd interfejsu w Windows Mobile


Niestety jest jedna bardzo istotna różnica. W Windows Mobile nie można z poziomu Galerii zdjęć przesłać zdjęcia do usługi Mega. Aby zapisać zdjęcie do Mega trzeba wejść w aplikacje i stamtąd importować zdjęcie z pamięci urządzenia.
Druga istotna różnica jest odczyt filmów zapisanych na serwerze. W Androidzie można odczytać film "w locie", natomiast w Windows Mobile trzeba go uprzednio zapisać na dysku urządzenia. O ile importowanie zdjęć nie jest specjalnie irytujące i można się do tego przyzwyczaić, to zapisywanie filmów na dysk urządzenia aby go obejrzeć uważam za wyjątkowo upierdliwe i skutecznie zniechęcające taka zabawę. 


Z galerii w Androidzie możemy swobodnie
dodać pliki do usługi Mega
W galerii w Windows Mobile nie ma
możliwości dodania czegokolwiek
do usługi Mega4. Facebook

Z Facebookiem sytuacja jest trochę skomplikowana. Ponieważ na Windows Mobile aplikacje Facebooka robi Microsoft. W momencie prezentowania nowych flagowych Lumii czyli Lumia 950 oraz 950 XL (listopad 2015) Microsoft chwalił się ze niedługo powstaną natywne aplikacje dla jego systemu od Facebooka, ale do dziś nic takiego się nie pojawiło. Jest wersja Facebook beta, ale nadal tworzona przez Microsoft.
Z wyglądu aplikacje wyglądają podobnie, ale diabeł tkwi w szczegółach

Aplikacja Facebook w Android
Aplikacja Facebook w Windows Mobile

Problemem jest to, ze po wybraniu interesującego nas newsa w Androidzie artykuł nadal jest otwierany w aplikacji Facebook, natomiast w przypadku Windows Mobile, treści otwierane są zawsze w przeglądarce Edge.
Poza tym są duże trudności z odświeżaniem treści, przenoszeniem do właściwych artykułów z paska powiadomień i wiele innych irytujących szczegółów.

5. Messenger

Komunikator od Facebooka w Windows Mobile pozbawiony jest wielu znanych z Androida funkcji.
Najważniejszymi z nich są rozmowy głosowe i video rozmowy. Tego w Windows Mobile po prostu nie ma. Możemy pisać wiadomości tekstowe, robić zdjęcia z aplikacji czy dołączać zdjęcia z galerii, ale to w porównaniu z możliwościami Messengera z Androida to słabo.

Lista kontaktów w Messenger w Android
Widać przy każdym kontakcie ikonę
słuchawki i kamery
Lista kontaktów w Messenger w Windows
Oprócz tekstowych wiadomości nie mamy
innych opcjiTe 5 aplikacji przedstawionych przez mnie pokazuje ze tzw. firmy trzecie platformę Microsoftu traktują po macoszemu. Albo nie robią aplikacji w ogóle jak np Tumblr, InstaWheater czy Facebook, albo robią to po łebkach.
Oczywiście nie twierdze ze Windows Mobile to porażka, bo tak nie jest. Aplikacje robione przez Microsoft są naprawdę dopracowane i spójne. Pokrywają one w zasadzie w 100% potrzeby zwykłego użytkownika telefonu typu smartphone. Mamy aplikacje do dzwonienia, do SMS, do videorozmów (Skype) Translatora, kalkulator (bardzo dobry), kalendarz, aplikacje do poczty, mapy, aparat foto (tez bardzo dobry) usługi chmurowe (Onedrive), Notatnik (One note), agregatory newsów, aplikacje pogodowe, czy tez znany wszystkim pakiet Office który przewyższa możliwościami Dokumenty od Google.
Większości ten zestaw aplikacji Microsoftu w zupełności wystarczy, ale są wśród użytkowników telefonów bardziej zaawansowani użytkownicy którzy oprócz tych podstawowych aplikacji potrzebują coś więcej. A tego już im Windows Mobile dać nie może.

Telefon z Windows Mobile oferuje ponadto bardzo dobrą zgodność z systemem Windows 10 na komputerze. I to nie tylko wizualna ,ale również wymiany danych i łatwości dostępu do nich.

Przez 8 miesięcy starałem się dać temu systemowi szanse. Opuściwszy Androida pracowałem na Windows Mobile. Pod wieloma względami system mi bardzo odpowiadał. Był responsywny, kafelki udostępniały najważniejsze informacje bez potrzeby otwierania aplikacji. Kalendarz, kalkulator czy program pocztowy był dla mnie wzorem stylu i łatwości obsługi. Ale niestety jestem nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem i wykorzystuje smartphone nie tylko do tych oczywistych celów. A te nieoczywiste funkcje Windows Mobile nie potrafił mi dać.